Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BONDAREVSKIS Reinards RIDZENE / RIGA  LAT 
2 SVIRIDENKOVS Vladislavs RIDZENE  LAT 
3 GAINUTDINOVS Martins RIDZENE  LAT 
4 SADOVSKIS Antons RIDZENE / RIGA  LAT 
5 ŠAŠKOVS Arsenijs SPK / SALASPILS  LAT 
6 ŠAVLOVS Stepans RIDZENE / RIGA  LAT 
7 SPURE Emīls RIDZENE / RIGA  LAT 
8 ANDERSONS Kristaps MANSSPORTS / RIGA  LAT 
9 VEKSLERS Vladimirs 10  FLORETE / RIGA  LAT 
10 SAVINS Džastins 10  ASMENS / RIGA  LAT 
Round Scores
Pool #1
On strip 7  at 10:15 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
SADOVSKIS Antons
RIDZENE / LAT
1 D1 V5 D1 V5 2 0.50 12 14 -2
BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 3 +17
SPURE Emīls
RIDZENE / LAT
3 D1 D0 D2 D1 0 0.00 4 20 -16
VEKSLERS Vladimirs
FLORETE / LAT
4 V5 D0 V5 V5 3 0.75 15 12 +3
ŠAŠKOVS Arsenijs
SPK / LAT
5 D3 D2 V5 D4 1 0.25 14 16 -2
Referee(s):
ŠEMAROVA Juliana
FLORETE / LAT

Pool #2
On strip 8  at 10:15 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
ŠAVLOVS Stepans
RIDZENE / LAT
1 D3 D1 D1 V5 1 0.25 10 14 -4
SVIRIDENKOVS Vladislavs
RIDZENE / LAT
2 V5 D4 V5 V5 3 0.75 19 10 +9
GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 7 +13
SAVINS Džastins
ASMENS / LAT
4 V4 D1 D1 V5 2 0.50 11 12 -1
ANDERSONS Kristaps
MANSSPORTS / LAT
5 D0 D1 D1 D1 0 0.00 3 20 -17
Referee(s):
SINKOVIČA Gabriela
FLORETE / LAT

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 BONDAREVSKIS Reinards RIDZENE / RIGA  LAT  1.00  20  +17  Advanced
2 GAINUTDINOVS Martins RIDZENE  LAT  1.00  20  +13  Advanced
3 SVIRIDENKOVS Vladislavs RIDZENE  LAT  0.75  19  10  +9  Advanced
4 VEKSLERS Vladimirs 10  FLORETE / RIGA  LAT  0.75  15  12  +3  Advanced
5 SAVINS Džastins 10  ASMENS / RIGA  LAT  0.50  11  12  -1  Advanced
6 SADOVSKIS Antons RIDZENE / RIGA  LAT  0.50  12  14  -2  Advanced
7 ŠAŠKOVS Arsenijs SPK / SALASPILS  LAT  0.25  14  16  -2  Advanced
8 ŠAVLOVS Stepans RIDZENE / RIGA  LAT  0.25  10  14  -4  Advanced
9 SPURE Emīls RIDZENE / RIGA  LAT  0.00  20  -16  Eliminated
10 ANDERSONS Kristaps MANSSPORTS / RIGA  LAT  0.00  20  -17  Eliminated
Round Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
 
  (1) BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
 
(8) ŠAVLOVS Stepans
RIDZENE / LAT
 
12 - 3
Ref:  ŠEMAROVA Juliana  FLORETE / LAT 
    (1) BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
 
(5) SAVINS Džastins
ASMENS / LAT
 
  12 - 6
Ref:  ŠEMAROVA Juliana  FLORETE / LAT 
  (4) VEKSLERS Vladimirs
FLORETE / LAT
 
 
(4) VEKSLERS Vladimirs
FLORETE / LAT
 
12 - 9
Ref:  SINKOVIČA Gabriela  FLORETE / LAT 
 
    (1) BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
 
(3) SVIRIDENKOVS Vladislavs
RIDZENE / LAT
 
  12 - 10
Ref:  ŠEMAROVA Juliana  FLORETE / LAT 
  (3) SVIRIDENKOVS Vladislavs
RIDZENE / LAT
 
   
(6) SADOVSKIS Antons
RIDZENE / LAT
 
12 - 1
Ref:  SINKOVIČA Gabriela  FLORETE / LAT 
   
    (2) GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
 
 
(7) ŠAŠKOVS Arsenijs
SPK / LAT
 
  12 - 8
Ref:  SINKOVIČA Gabriela  FLORETE / LAT 
 
  (2) GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
 
 
(2) GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
 
12 - 2
Ref:  ŠEMAROVA Juliana  FLORETE / LAT 
 
   

Final Results
Event finished at 12:23 PM
Place Name Club(s) Country
1 BONDAREVSKIS Reinards RIDZENE / RIGA  LAT 
2 GAINUTDINOVS Martins RIDZENE  LAT 
3T SVIRIDENKOVS Vladislavs RIDZENE  LAT 
3T VEKSLERS Vladimirs FLORETE / RIGA  LAT 
5 SAVINS Džastins ASMENS / RIGA  LAT 
6 SADOVSKIS Antons RIDZENE / RIGA  LAT 
7 ŠAŠKOVS Arsenijs SPK / SALASPILS  LAT 
8 ŠAVLOVS Stepans RIDZENE / RIGA  LAT 
9 SPURE Emīls RIDZENE / RIGA  LAT 
10 ANDERSONS Kristaps MANSSPORTS / RIGA  LAT