Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT 
2 HUSAINOVS Žans RIDZENE / RIGA  LAT 
3 ABOLTINS Roberts FREE / RIGA  LAT 
4 SUPE Kristaps RIDZENE / RIGA  LAT 
5 KUCEBA Nikita RIDZENE / RIGA  LAT 
6 ĀBELE Reinis 10  RIDZENE / RIGA  LAT 
7 KOROĻS Dmitrijs 13  MANSSPORTS / RIGA  LAT 
8 ZIMECS Andrejs 99  ALLMANN / RIGA  LAT 
9 BONDAREVSKIS Reinards 99  RIDZENE / RIGA  LAT 
10 ZDORS Markuss 99  RIDZENE / RIGA  LAT 
11 MATUSEVICS Tomass 99  SPK  LAT 
12 BOGDANS Maksims 99  ALLMANN / RIGA  LAT 
13 KAULAKĀNS Valters 99  ASMENS / RIGA  LAT 
14 TRAMS Arturs 99  RIDZENE / RIGA  LAT 
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
1 D0 D1 D0 D0 D0 V5 1 0.17 6 25 -19
KUCEBA Nikita
RIDZENE / LAT
2 V5 V5 V5 D2 D1 V5 4 0.67 23 16 +7
SUPE Kristaps
RIDZENE / LAT
3 V5 D3 V5 V5 V5 V5 5 0.83 28 12 +16
ZIMECS Andrejs
ALLMANN / LAT
4 V5 D3 D1 D0 D1 V5 2 0.33 15 20 -5
GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
5 V5 V5 D2 V5 V5 V5 5 0.83 27 12 +15
TRAMS Arturs
RIDZENE / LAT
6 V5 V5 D3 V5 D4 V5 4 0.67 27 12 +15
MATUSEVICS Tomass
SPK / LAT
7 D0 D0 D0 D0 D1 D0 0 0.00 1 30 -29
Referee(s):
MASLOBOJEVA Emīlija
RIDZENE / LAT
STAŠULĀNS Toms
RIDZENE / LAT

Pool #2
On strip 2  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
HUSAINOVS Žans
RIDZENE / LAT
1 V5 V4 V5 V5 V5 D4 5 0.83 28 14 +14
ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
2 D1 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.67 22 13 +9
ZDORS Markuss
RIDZENE / LAT
3 D2 D1 D4 D0 D3 D3 0 0.00 13 29 -16
KOROĻS Dmitrijs
MANSSPORTS / LAT
4 D0 D0 V5 D1 D2 D0 1 0.17 8 29 -21
KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
5 D4 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 29 7 +22
BOGDANS Maksims
ALLMANN / LAT
6 D2 D1 V5 V5 D0 D1 2 0.33 14 25 -11
ABOLTINS Roberts
FREE / LAT
7 V5 D1 V5 V5 D0 V5 4 0.67 21 18 +3
Referee(s):
SERGEJEVS Vitālijs
ASMENS / LAT
KAIGORODOVS Bogdans
RIDZENE / LAT

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 KAULAKĀNS Valters 99  ASMENS / RIGA  LAT  0.83  29  +22  Advanced
2 SUPE Kristaps RIDZENE / RIGA  LAT  0.83  28  12  +16  Advanced
3 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT  0.83  27  12  +15  Advanced
4 HUSAINOVS Žans RIDZENE / RIGA  LAT  0.83  28  14  +14  Advanced
5 TRAMS Arturs 99  RIDZENE / RIGA  LAT  0.67  27  12  +15  Advanced
6 ĀBELE Reinis 10  RIDZENE / RIGA  LAT  0.67  22  13  +9  Advanced
7 KUCEBA Nikita RIDZENE / RIGA  LAT  0.67  23  16  +7  Advanced
8 ABOLTINS Roberts FREE / RIGA  LAT  0.67  21  18  +3  Advanced
9 ZIMECS Andrejs 99  ALLMANN / RIGA  LAT  0.33  15  20  -5  Advanced
10 BOGDANS Maksims 99  ALLMANN / RIGA  LAT  0.33  14  25  -11  Advanced
11 BONDAREVSKIS Reinards 99  RIDZENE / RIGA  LAT  0.17  25  -19  Advanced
12 KOROĻS Dmitrijs 13  MANSSPORTS / RIGA  LAT  0.17  29  -21  Advanced
13 ZDORS Markuss 99  RIDZENE / RIGA  LAT  0.00  13  29  -16  Eliminated
14 MATUSEVICS Tomass 99  SPK  LAT  0.00  30  -29  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
  (1) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
(16) -BYE-   
    (1) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
(9) ZIMECS Andrejs
ALLMANN / LAT
 
  15 - 9
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
  (8) ABOLTINS Roberts
FREE / LAT
 
 
(8) ABOLTINS Roberts
FREE / LAT
 
15 - 4
Ref:  KAIGORODOVS Bogdans  RIDZENE / LAT 
 
    (1) HUSAINOVS Žans
RIDZENE / LAT
 
(5) TRAMS Arturs
RIDZENE / LAT
 
  15 - 8
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
  (5) TRAMS Arturs
RIDZENE / LAT
 
   
(12) KOROĻS Dmitrijs
MANSSPORTS / LAT
 
15 - 11
Ref:  SERGEJEVS Vitālijs  ASMENS / LAT 
   
    (4) HUSAINOVS Žans
RIDZENE / LAT
 
 
(13) -BYE-    15 - 7
Ref:  SERGEJEVS Vitālijs  ASMENS / LAT 
 
  (4) HUSAINOVS Žans
RIDZENE / LAT
 
 
(4) HUSAINOVS Žans
RIDZENE / LAT
 
   
    (1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
(3) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
  15 - 10
Ref:  KAIGORODOVS Bogdans  RIDZENE / LAT 
  (3) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
   
(14) -BYE-       
    (3) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
   
(11) BONDAREVSKIS Reinards
RIDZENE / LAT
 
  15 - 5
Ref:  KAIGORODOVS Bogdans  RIDZENE / LAT 
   
  (6) ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
 
     
(6) ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
 
15 - 12
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
     
    (2) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
 
(7) KUCEBA Nikita
RIDZENE / LAT
 
  15 - 10
Ref:  STAŠULĀNS Toms  RIDZENE / LAT 
 
  (7) KUCEBA Nikita
RIDZENE / LAT
 
   
(10) BOGDANS Maksims
ALLMANN / LAT
 
15 - 4
Ref:  STAŠULĀNS Toms  RIDZENE / LAT 
   
    (2) SUPE Kristaps
RIDZENE / LAT
 
 
(15) -BYE-    15 - 5
Ref:  STAŠULĀNS Toms  RIDZENE / LAT 
 
  (2) SUPE Kristaps
RIDZENE / LAT
 
 
(2) SUPE Kristaps
RIDZENE / LAT
 
   
   

Final Results
Event finished at 1:34 PM
Place Name Club(s) Country
1 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT 
2 HUSAINOVS Žans RIDZENE / RIGA  LAT 
3T KAULAKĀNS Valters ASMENS / RIGA  LAT 
3T SUPE Kristaps RIDZENE / RIGA  LAT 
5 TRAMS Arturs RIDZENE / RIGA  LAT 
6 ĀBELE Reinis RIDZENE / RIGA  LAT 
7 KUCEBA Nikita RIDZENE / RIGA  LAT 
8 ABOLTINS Roberts FREE / RIGA  LAT 
9 ZIMECS Andrejs ALLMANN / RIGA  LAT 
10 BOGDANS Maksims ALLMANN / RIGA  LAT 
11 BONDAREVSKIS Reinards RIDZENE / RIGA  LAT 
12 KOROĻS Dmitrijs MANSSPORTS / RIGA  LAT 
13 ZDORS Markuss RIDZENE / RIGA  LAT 
14 MATUSEVICS Tomass SPK  LAT