Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT 
2 KAULAKĀNS Valters ASMENS / RIGA  LAT 
3 FRICBERGS Mārcis Juris RIDZENE / RIGA  LAT 
4 ĀBELE Reinis RIDZENE / RIGA  LAT 
5 BOGDANS Maksims ALLMANN / RIGA  LAT 
6 ZDORS Markuss RIDZENE / RIGA  LAT 
7 ZIMECS Andrejs ALLMANN / RIGA  LAT 
8 NOVOŽILOVS Kārlis RIDZENE / RIGA  LAT 
9 PANTEĻEJEVS Arturs ASMENS / RIGA  LAT 
10 PONOMARENKO Ņikita 10  ASMENS / RIGA  LAT 
11 OSĪTIS Dāvis 11  RIDZENE / RIGA  LAT 
12 OSTROVSKIS Eko 12  RIDZENE / RIGA  LAT 
13 MATUSEVICS Tomass 13  SPK  LAT 
14 GAINUTDINOVS Martins 14  RIDZENE  LAT 
15 SVIRIDENKOVS Vladislavs 15  RIDZENE  LAT 
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
ZDORS Markuss
RIDZENE / LAT
1 V5 V5 V5 D0 3 0.75 15 9 +6
OSTROVSKIS Eko
RIDZENE / LAT
2 D1 V5 D2 D0 1 0.25 8 16 -8
MATUSEVICS Tomass
SPK / LAT
3 D1 D1 D3 D0 0 0.00 5 20 -15
ZIMECS Andrejs
ALLMANN / LAT
4 D2 V5 V5 D0 2 0.50 12 15 -3
GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 0 +20
Referee(s):
KUCEBA Nikita
RIDZENE / LAT

Pool #2
On strip 2  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
BOGDANS Maksims
ALLMANN / LAT
1 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12
KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
2 D3 D1 V5 V5 2 0.50 14 11 +3
GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
3 D3 V5 D2 V5 2 0.50 15 15 0
OSĪTIS Dāvis
RIDZENE / LAT
4 D0 D1 V5 V5 2 0.50 11 15 -4
NOVOŽILOVS Kārlis
RIDZENE / LAT
5 D2 D0 D4 D3 0 0.00 9 20 -11
Referee(s):
MASLOBOJEVA Emīlija
RIDZENE / LAT

Pool #3
On strip 3  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
PANTEĻEJEVS Arturs
ASMENS / LAT
1 D2 V5 V5 D3 2 0.50 15 13 +2
FRICBERGS Mārcis Juris
RIDZENE / LAT
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 5 +15
PONOMARENKO Ņikita
ASMENS / LAT
3 D0 D1 V5 D1 1 0.25 7 17 -10
SVIRIDENKOVS Vladislavs
RIDZENE / LAT
4 D3 D1 D2 V5 1 0.25 11 18 -7
ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
5 V5 D1 V5 D3 2 0.50 14 14 0
Referee(s):
STAŠULĀNS Toms
RIDZENE / LAT

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT  1.00  20  +20  Advanced
2 FRICBERGS Mārcis Juris RIDZENE / RIGA  LAT  1.00  20  +15  Advanced
3 BOGDANS Maksims ALLMANN / RIGA  LAT  1.00  20  +12  Advanced
4 ZDORS Markuss RIDZENE / RIGA  LAT  0.75  15  +6  Advanced
5 KAULAKĀNS Valters ASMENS / RIGA  LAT  0.50  14  11  +3  Advanced
6 PANTEĻEJEVS Arturs ASMENS / RIGA  LAT  0.50  15  13  +2  Advanced
7 GAINUTDINOVS Martins 14  RIDZENE  LAT  0.50  15  15  Advanced
8 ĀBELE Reinis RIDZENE / RIGA  LAT  0.50  14  14  Advanced
9 ZIMECS Andrejs ALLMANN / RIGA  LAT  0.50  12  15  -3  Advanced
10 OSĪTIS Dāvis 11  RIDZENE / RIGA  LAT  0.50  11  15  -4  Advanced
11 SVIRIDENKOVS Vladislavs 15  RIDZENE  LAT  0.25  11  18  -7  Advanced
12 OSTROVSKIS Eko 12  RIDZENE / RIGA  LAT  0.25  16  -8  Advanced
13 PONOMARENKO Ņikita 10  ASMENS / RIGA  LAT  0.25  17  -10  Eliminated
14 NOVOŽILOVS Kārlis RIDZENE / RIGA  LAT  0.00  20  -11  Eliminated
15 MATUSEVICS Tomass 13  SPK  LAT  0.00  20  -15  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
  (1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
(16) -BYE-   
    (1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
(9) ZIMECS Andrejs
ALLMANN / LAT
 
  15 - 13
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
  (8) ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
 
 
(8) ĀBELE Reinis
RIDZENE / LAT
 
15 - 6
Ref:  DAUGSTE Jānis  MANSSPORTS / LAT 
 
    (1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
(5) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
  15 - 12
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
  (5) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
   
(12) OSTROVSKIS Eko
RIDZENE / LAT
 
15 - 1
Ref:  KUCEBA Nikita  RIDZENE / LAT 
   
    (4) KAULAKĀNS Valters
ASMENS / LAT
 
 
(13) -BYE-    15 - 8
Ref:  KUCEBA Nikita  RIDZENE / LAT 
 
  (4) ZDORS Markuss
RIDZENE / LAT
 
 
(4) ZDORS Markuss
RIDZENE / LAT
 
   
    (1) GAFE Alekss Daniels
ASMENS / LAT
 
(3) BOGDANS Maksims
ALLMANN / LAT
 
  15 - 12
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
  (3) BOGDANS Maksims
ALLMANN / LAT
 
   
(14) -BYE-       
    (3) PANTEĻEJEVS Arturs
ASMENS / LAT
 
   
(11) SVIRIDENKOVS Vladislavs
RIDZENE / LAT
 
  15 - 9
Ref:  STAŠULĀNS Toms  RIDZENE / LAT 
   
  (6) PANTEĻEJEVS Arturs
ASMENS / LAT
 
     
(6) PANTEĻEJEVS Arturs
ASMENS / LAT
 
15 - 11
Ref:  MASLOBOJEVA Emīlija  RIDZENE / LAT 
     
    (2) FRICBERGS Mārcis Juris
RIDZENE / LAT
 
 
(7) GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
 
  15 - 4
Ref:  KUCEBA Nikita  RIDZENE / LAT 
 
  (7) GAINUTDINOVS Martins
RIDZENE / LAT
 
   
(10) OSĪTIS Dāvis
RIDZENE / LAT
 
15 - 9
Ref:  STAŠULĀNS Toms  RIDZENE / LAT 
   
    (2) FRICBERGS Mārcis Juris
RIDZENE / LAT
 
 
(15) -BYE-    15 - 4
Ref:  DAUGSTE Jānis  MANSSPORTS / LAT 
 
  (2) FRICBERGS Mārcis Juris
RIDZENE / LAT
 
 
(2) FRICBERGS Mārcis Juris
RIDZENE / LAT
 
   
   

Final Results
Event finished at 12:51 PM
Place Name Club(s) Country
1 GAFE Alekss Daniels ASMENS / RIGA  LAT 
2 FRICBERGS Mārcis Juris RIDZENE / RIGA  LAT 
3T KAULAKĀNS Valters ASMENS / RIGA  LAT 
3T PANTEĻEJEVS Arturs ASMENS / RIGA  LAT 
5 BOGDANS Maksims ALLMANN / RIGA  LAT 
6 ZDORS Markuss RIDZENE / RIGA  LAT 
7 GAINUTDINOVS Martins RIDZENE  LAT 
8 ĀBELE Reinis RIDZENE / RIGA  LAT 
9 ZIMECS Andrejs ALLMANN / RIGA  LAT 
10 OSĪTIS Dāvis RIDZENE / RIGA  LAT 
11 SVIRIDENKOVS Vladislavs RIDZENE  LAT 
12 OSTROVSKIS Eko RIDZENE / RIGA  LAT 
13 PONOMARENKO Ņikita ASMENS / RIGA  LAT 
14 NOVOŽILOVS Kārlis RIDZENE / RIGA  LAT 
15 MATUSEVICS Tomass SPK  LAT