Ko darīt pēc paukošanas sacensībām – mācīties no savām kļūdām 

Ko darīt pēc paukošanas sacensībām – mācīties no savām kļūdām 

Mēs visi tur esam bijuši- cietuši sakāvi pie rezultāta 15-14 savam sīvākajam pretiniekam, pie tam pēdējais punkts pēc tiesneša lēmuma tika iedots nepareizi (vismaz tu tā domā) un tu cieti sakāvi. Tas var novest pie lielas neapmierinātības.

Grozies kā gribi, lielākā daļa cilvēku sacensības beidz ar zaudētu cīņu. Tev ir jāatrod veids kā ar to tikt galā un vēl svarīgāk mācīties no savām kļūdām, lai vari kļūt stiprāks. Ja tu esi viens no tiem cilvēkiem, kurš uzvarēja turnīru, apsveicam – lepojies ar savu uzvaru (bet patiesībā seko ieteikumiem zemāk, lai tu varētu turpināt savu uzvaru sēriju).

Pēc turnīra ir jāiziet cauri dažādiem psiholoģiskiem posmiem. Tavs mērķis ir iegūt un mācīties no sacensībām cik daudz vien iespējams. Ja tiek veikta pareiza pieeja, tad turnīri ir lieliski mācību līdzekļi un no vienām sacensībām tu vari iemācīties vairāk nekā no mēnešiem ilgiem treniņiem. Šī raksta mērķis ir meklēt konstruktīvākos veidus, lai apdomātu un izanalizētu sacensības kad tās jau ir beigušās. Šeit nebūs minēts nekas fizisks (kaut gan tev, protams, vajadzētu pēc turnīriem noņemt spriedzi no ķermeņa arī caur stiepšanos un atsildīšanos).  Sekcijas ir sadalītas dažādos garīgos procesos, kurām būtu jāiziet cauri pēc sacensībām.

Sadzīvošana ar emocijām sacensību laikā.

Kā minēts iepriekš, ja tu devies uz sacensībām, tad pastāv liela iespēja, ka būsi cietis sakāvi. Populāra problēma ir tā, ka cilvēki par savām cīņām domā tikai uzreiz pēc tām. Kaut gan zaudējuma sajūtas bieži vien ir stiprākas un tās var novērst tevi no analītiskas spriešanas par to, kas nogāja greizi. Parasti tas izraisīs ļoti subjektīvu viedokli par tavu sniegumu un sacensībām. Svarīgākais ir nekavējoties pēc sacensībām atrast veidu, lai izdzītu ārā negatīvās emocijas, lai tu varētu virzīties tālāk un atrast kaut ko konstruktīvu, kas ļaus tev pilnveidoties.

Laiks visiem atšķirsies.

Laiks, kas ir nepieciešams, lai tu tiktu galā ar savām emocijām, atšķirsies atkarībā no tā kas tu esi. Kāds man zināms paukotājs ir spējīgs izprast savas emocijas ātri un viņš dod priekšroku runāt ar vairākiem cilvēkiem par darbībām un lēmumiem ko viņš veica uz celiņa uzreiz pēc cīņas beigām.

Pieņemsim, man personīgi nepatīk uzreiz pēc cīņas domāt vai runāt par to. Es esmu sapratis, ka atgriežoties domās par sacensībām nākošajā dienā, man ir daudz vieglāk saprast kur un kas nogāja greizi. Kaut gan, ja es parāk ilgi vilcinos, lai pārdomātu cīņu, es aizmirstu svarīgas detaļas pat ja esmu uzņēmis video, piemēram, kā es jutos un ko es domāju veicot dažādus dūrienus.

Gaumes ir dažādas, bet uzskatu, ka uzturēties šajā stāvoklī aptuveni dienu ir vislabāk. Ja tu sāksi pēc cīņas analīzi pārāk ātri, tu būsi pārāk nomākts, lai racionāli domātu kāpēc esi zaudējis. Galvenais ir saprast kas tev vislabāk der.

Apzinies, lietojot valodu.

Diemžēl ir grūti zināt tieši kad tu esi gatavs domāt par cīņu objektīvi. Kaut gan viena konkrēta zīme, ko tu varētu saskatīt, ir vai tu lieto kādu dzelžainu  emocionālu terminu, kad tu domā vai runā par notikumiem. Daži piemēri varētu būt: “es biju švaks šajā cīņā” , “mans tiesnesis bija stulbenis” , “ mans pretinieks bija %&*£!!”. Ja  tas tā ir, tad diezvai tu esi pilnībā atguvies no zaudējuma un maz ticams, ka tiks gūts kāds labums no cīņu analizēšanas.

Es par to domāju kā par izteiksmības-mētāšanas stadiju un ir svarīgi piebilst, ka tas nav nekas slikts, ja vien tas neietekmē cilvēkus ap jums. Tas varētu būt ļoti primitīvi attīrīt sevi izmantojot lamu vārdus. Bet, lai būtu skaidrs, kliegšana lamājoties spilvenā, ar sevi viesnīcas numurā ir “ok”. Pretēji ir ar lamu vārdu mētāšanu pret citiem cilvēkiem sev apkārt.

Tklīdz esi stāvoklī, kur esi pieņēmis zaudējumu, vari sākt meklēt atklāsmes, kas var palīdzēt tev izmantot tās savā labā.

Pēc cīņas analīze

Kad emocijas ir nedaudz izlīdzinājušās, var sākt mācīties no sacensībām. Pirmais solis ir noskaidrot zaudējuma sakni. Šim “kāpēc” ir jātbilst diviem galvenajiem kritērijiem, lai būtu sekmīgs rezultāts. Iemeslam jābūt iekšējam kā arī konkrētam. Paskatīsimies ko tas nozīmē.

Iekšējs: tavam iemeslam jābūt saistītam ar tevi. “Tiesnesis nepareizi notiesāja” vai “mans pretinieks bija labāks par mani” nav noderīgi iemesli, lai pievērstu sev uzmanību (pat, ja tā ir taisnība). Iemesliem vienmēr jāsākas ar “Es izdarīju ______” vai “Es neizdarīju _______.”

Tavam iemeslam jābūt konkrētam. Citiem vārdiem sakot, jums jāspēj detalizēti aprakstīt to, kas noticis. “Es kļuvu satraukts, jo mans pretinieks kliedza man sejā un tas mani tracināja” ir konkrēts iemesls. “Es cīņā biju atslābinājies” ir vispārīgāks iemesls, kam varētu būt daudz cēloņu.

Cēlonim tavam zaudējumam jābūt iekšējam un tiešam, lai tas tev būtu noderīgs

Slikta iemesla piemēri:

  • Tiesnesis pieņem lēmumus, kuriem tu nepiekrīti;
  • Mans pretinieks izturējās nesportiski un kliedza man sejā;
  • Mans pretinieks bija daudz agresīvāks.

Laba iemesla piemēri:

  • Es nemainījos, kad tiesnesis beidza dot manu uzbrukumu uz sagatavošanu;
  • Mani satricināja tas, ka pretinieks man kliedza sejā;
  • Bija trīs līdzīgas situācijas, kad es ļāvu savam pretiniekam uzbrukt, kaut gan zināju, ka viņš ir spēcīgs šajā lauciņā.

Tāpēc ir svarīgi būt stingriem ar iemesliem, ko izvēlies, lai spētu mainīt kaut ko tiešu, kas vēlāk atsauktos treniņos vai sacensībās.

Ja tev ir grūti ar idejām, kas ietilpst šajā kategorijā, atrisini šo frāzi ”Es izdarīju X, kas veicināja, lai notiktu Y. Man vajadzēja darīt Z.” Tas ir vispārīgi, bet pietiekami, lai novirzītu tevi pareizajā virzienā. Pēc kāda laika tev pašam radīsies iedejas par saviem vārdiem.

Izveido stratēģiju

Tagad, kad esi atrisinājis tiešu problēmu, tev ir vajadzīgs plāns, lai tai uzbruktu un savukārt tu varētu pilnveidoties. Šī ir tā vieta, kur tavs treneris var ļoti palīdzēt. Tam atslēga ir atklātība un viedokļa izteikšana no sacensībām savam tenerim, lai viņš varētu sniegt viedokli par tavu sakāmo un vēlāk palīdzētu sastādīt stratēģiju, lai uzlabotos.

Trenera iesaistīšana ir ļoti noderīga. Ir labi, ja problēmai pieiet vēl kāds acu pāris. Kopā jūs ieliksiet pamatus vingrinājumiem un uzdevumiem, kas palīdzēs uzlabot tavu sniegumu.

Izproti sava trenera robežas

Neiedomājies, ka treneris atrisinās visas tavas problēmas. Tas ir atkarīgs arī no tavas radošās domāšanas kā tu vari paaugstināt savas prasmes un iemaņas. Paukošana ir psiholoģiska spēle. Nākšana klajā ar saviem risinājumiem ir nepieciešama, lai kļūtu par meistarīgāku paukotāju. Esi gatavs nākt klajā ar saviem vingrinājumiem un trenējies pats vai ar saviem treniņa biedriem.

Vissaredzamākais risinājums ne vienmēr ir vienīgais.

Paukošana ir unikāla ar to, ka vienmēr ir vairāki veidi kā sasniegt to pašu mērķi. Paņem nesen minēto piemēru “bija trīs situācijas, kad es ļāvu savam pretiniekam uzbrukt, lai gan viņš bija ļoti spēcīgs šajā lauciņā”. Lai to novērstu, tu varētu strādāt pie tā, lai izdarītu lielāku spiedienu uz savu pretinieku, lai viņš spētu mazāk uzbrukt vai arī tu vari strādāt pie savas aizsardzības treniņos, lai tad, kad viņš uzbrūk, tu neesi situācijā, kad nezini, ko darīt.

Vēl viens piemērs ir “Es nemainījos, kad tiesnesis beidza dot manu uzbrukumu uz sagatavošanu.” Tu vari strādāt pie šīs problēmas, trenējot dažāda veida tehniskos paņēmienus, lai tu varētu paukot neveicot uzbrukumu uz sagatavošanu. Tu vari strādāt pie tā, lai tavs uzbrukums uz sagatavošanu izskatītos pārliecinošāks, lai tiesnesim nebūtu jādomā, kad viņš pieņems lēmumu.

Uzturot šo elastīgumu savā galvā, kad tu trenējies, palīdzēs tev augt daudz ātrāk. Kā “bonusu” var minēt, ka tas tev palīdzēs risināt problēmas cīņas laikā, tāpēc, ka tu būsi strādājis pie domāšanas elastīguma un kā pilnveidot sevi.

Kā arī, ja tavi jautājumi ir vairāk saistīti ar prāta spēlēm (piemēram, tikšana galā ar sacensību stresu) trenerim talkā ar padomu var nākt citi pieredzējušāki paukotāji vai kāda viņu ieteikta grāmata par šo jautājumu.

Ķeršanās pie lietas

Kad tev ir saprotams pie kā tev jāpiestrādā, ir jāizveido plāns kā tu to paveiksi treniņos. Labāk ir neteikt “es strādāšu pie XYZ.” Tā vietā labāk saki “Pirms katra treniņa 15 minūtes es strādāšu pie šīs tehnikas” vai “es šajā treniņā paukošu 2 cīņas sev neparocīgās situācijās.” Pēc šāda konkrēta plāna būs vienkāršāk sekot līdzi savam treniņa mērķim.

Vadies pēc plāna un vēro kādi ir uzlabojumi šajā sfērā, piemēram, mēneša laikā. Mērķis ir trenēties gudri un skatīties, lai nav pārdzīvojumi viena un tā paša iemesla dēļ vairāk kā vienās sacensībās. Tu redzēsi un sajutīsi uzlabojumus, ja pastāvīgi strādāsi pie izvēlētas lietas.

Pieraksti to un parādi kādam citam

Kad tev ir laba ideja ir vērts to pierakstīt, jo tad tas padara to īstu. Nav svarīgi vai izmanto papīru vai elektronisku pierakstu. Galvenais, lai nākotnē tu pie šīm idejām vari viegli piekļūt.

Kā arī ir jāatrod veids kā sevi kontrolēt vai esi veicis plānu un cik kvalitatīvi. Var pat uzlikt šo plānu kaut kur uz skapīša vai darīt zināmu par to saviem grupas biedriem un trenerim, lai viņi neļautu atkāpties no plāna un palīdzētu to izpildīt.

Neaizdomājies par to pārāk

Sacensībās nevajadzētu domāt par konkrētu kļūdu nepieļaušanu. Tas novērsīs tevi no cīņas un neļaus darīt to ko proti vislabāk. Mans ieteikums būtu nedomāt pārāk daudz par to. Uzticies savam treniņā padarītajam darbam un esi drošs, ka šajās sacensībās nezaudē kļūdu dēļ, kas tika pieļautas iepriekšējās. Ir redzētas daudz cīņas, kur paukotājs cenšas labot vienu savu kļūdu vai izvairīties no kādām noteiktām frāzēm un aizmirst par punktu gūšanu. Vienkārši dari to, ko tu normāli darītu sacensībās un uzticies savai trenētībai.

Esi pacietīgs

Kad būs beidzies turnīrs, tev būs nepieciešams iet cauri visiem soļiem kā minēts iepriekš. Tā kā paukotāji bieži vien ir lielākie sevis kritizētāji, pastāv iespēja, ka var iekrist slazdā, kad tu labo tikai savas nesen pieļautās kļūdas pēdējās sacensībās. Kad tu atklāj jaunas lietas, ir svarīgi tās saskaņot ar jau esošo plānu, lai tu varētu prioritizēt kļūdas un zināt kam ir jāvelta laiks vairāk vai mazāk. Kļūdu labošana paņem daudz laika un, ja tu pārlec no vienas kļūdas labošanas uz otru, tad ļoti iespējams tu neredzēsi sev vēlamo rezultātu. Vienas rokas likums ir strādāt pie tik lietām cik uz rokas ir pirkstu.

Pēdējās piezīmes

Visvarīgākais no pēc sacensību analīzes ir palikt objektīvam un mācīties no savām kļūdām. Sacensības var būt ļoti labs mācīšanās līdzeklis, jo tu vari paskatīties uz savu paukošanu, kas sastāv no visādām lietām, lai labi nostartētu. Stress un augstās likmes mainīs kā tu pauko. Tas, protams, ietekmēs arī tavus pretiniekus. Tas izklausās acīmredzami, bet pārliecinies, ka tu sacensības nenovērtē par zemu un ka tās ir labākā vieta, kur mācīties sacensties, tāpēc neiznieko savu iespēju augt un mācīties kā sportistam.

 

Tulkots no Vila Spiera raksta “WHAT TO DO AFTER A FENCING TOURNAMENT – LEARNING FROM YOUR MISTAKES”

Materiālu sagatavoja TTTT.

Ja esi atradis tekstā kļūdu vai neprecizitāti, lūdzu painformē, iezīmējot kļūdaino tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Padalies ar informāciju

Related posts